Czy boksu można się uczyć… w domu? Na czym polega trening bokserski? I co jest w ogóle potrzebne? Zebraliśmy wszystkie niezbędne informacje dla osób, których interesuje boks dla początkujących.


Co daje boks?


Zanim sprawdzisz, jak trenować boks (https://wrestling.com.pl/pl/14-boks), warto zadbać o dodatkową dawkę motywacji, czyli co Ci da trening boksera.

Niezależnie od tego, czy ćwiczysz amatorsko (może nawet w domu), czy w sekcji bokserskiej, uprawianie tego sportu ma pozytywny wpływ na zdrowie, kondycję i sylwetkę:
wzmacnia mięśnie ramion, nóg i brzucha, rzeźbiąc je jednocześnie;
poprawia koordynację oraz wydolność oddechową;
zwiększa wytrzymałość organizmu;
jest jednym ze sposobów na rozładowanie napięcia, stresu.

Przekonany/-a? W takim razie czytaj dalej.

Gdzie trenować boks?


Tak naprawdę trening bokserski dla początkujących możesz rozpocząć… nawet w domu. I to dobra metoda, jeśli jeszcze nie wiesz, czy w ogóle Ci się to spodoba. Jak zacząć trenować boks w domu? Wykonuj ćwiczenia kondycyjne oraz zwiększające siłę. Popularne jest skakanie na skakance (o ile masz do tego warunki), wykonywanie pompek, ćwiczeń z ciężarami, a także pracowanie nad brzuchem. Dodatkowo, korzystając z instrukcji dostępnych w internecie, możesz popracować nad nauką pozycji obronnych i ciosów. Ale…

…takie trenowanie „na sucho”, szybko może okazać się niewystarczające. I nawet nie chodzi o brak przeciwnika, co podstawowego sprzętu, takiego jak worek bokserski, czy gruszka. Jeśli nie planujesz w to inwestować, masz drugą opcję: trening boksu w klubie fitness, który organizuje takie zajęcia.

Wciągnęło Cię to? Zapisz się do sekcji bokserskiej i rozpocznij efektywny trening pod okiem doświadczonych specjalistów.

Jak zacząć trenować boks?
Ostrzegamy – trening bokserski dla początkujących na pierwszych zajęciach może okazać się mało efektowny (ale przyznaj szczerze, w żadnym sporcie nie zaczynasz od najtrudniejszych ćwiczeń).

To, co będzie ważne, to pracowanie nad kondycją, siłą i wytrzymałością, spodziewaj się więc takiej części na każdym treningu. Oprócz tego będziesz uczyć się, jak wykonywać poszczególne ruchy. Jeśli zastanawiasz się, jak trenować boks, to musisz wiedzieć, że podstawą jest poznanie prawidłowej postawy bokserskiej, a także tego, w jaki sposób wyprowadzać ciosy oraz skutecznie się przed nimi bronić.

I nie będziemy ukrywać – zaczniesz od nauki trzymania gardy i stosowania uników, a dopiero potem przejdziesz do ciosów. Przed pierwszym treningiem z przeciwnikiem czekają Cię jeszcze uderzenia w gruszkę, worek oraz w tarcze treningowe.
Przy czym jedną z najważniejszych rzeczy jest to, aby od początku trenować precyzyjne ruchy, pracować nad techniką, dlatego to, co my zalecamy, to ćwiczenia pod okiem doświadczonego trenera.

Podstawy boksu – czego potrzebujesz na start?
Wiesz już, jak trenować boks, dlatego teraz dowiedz się, czego potrzebujesz na start. Na Twojej liście zakupów powinny się pojawić:
buty do boksu (https://wrestling.com.pl/pl/37-obuwie-bokserskie) – muszą zapewniać szybkość, mobilność, a także dobrą przyczepność do podłoża; charakteryzują się wyższą cholewką, która zapobiega kontuzjom kostki oraz idealnym dopasowaniem do stopy;
odzież bokserska (https://wrestling.com.pl/pl/39-odziez-bokserska) – powinna być wygodna, niekrępująca ruchów; zwykle na początku wystarczy zwykły strój sportowy, z czasem możesz kupić specjalistyczne spodenki bokserskie;
ochraniacze na zęby bokserskie (https://wrestling.com.pl/pl/38-ochraniacze-szczeki) – tzw. szczęki; to obowiązkowy element wyposażenia podczas walk, zapobiega bolesnym i długotrwałym w leczeniu kontuzjom.

I na początek to tak naprawdę wszystko – resztę sprzętu znajdziesz w klubie, w którym będziesz trenować.