Nowy post
Boks jest jednym z najstarszych sportów walki, gdyż jego korzenie sięgają aż do starożytnych Grecji i Rzymu. Pierwotnie pięściarze bili się bez użycia rękawic, jednak to się zmieniło na początku XX wieku. Boks jest jedną z dyscyplin olimpijskich od czasów antycznych, jednak na przestrzeni wieków bardzo się zmienił, przede wszystkim stał się mniej brutalny. Dlaczego warto trenować pięściarstwo? Co daje trening boksu?
Czego dowiesz się z artykułu
Czy boks jest zdrowy?
Mówi się, że sport to zdrowie, ale czy każdy? Boks jako jeden ze sportów walki ma wiele zalet i może korzystnie wpłynąć na osoby, które go trenują. Przede wszystkim treningi boksu, a także udział w zawodach to ogromny wysiłek fizyczny, a co za tym idzie – tysiące spalonych kalorii. Jak łatwo się wobec tego domyślić, pięściarze szybko tracą zbędne kilogramy i mają świetnie wyrzeźbione sylwetki.
Niezwykle ważna w boksie jest stabilna postawa i siła, dlatego niezbędne są ćwiczenia mięśni brzucha.
Inne zalety tego sportu to:
- poprawa kondycji,
- ćwiczenie koncentracji i refleksu,
- rozwinięcie zdolności poznawczych mózgu,
- wzrost poczucia własnej wartości i pewności siebie,
- wyrobienie w zawodnikach pozytywnych cech, takich jak samodyscyplina i wytrwałość.
Jak widać, sport ten ma wpływ nie tylko na sferę fizyczną, ale również na psychikę osób, które go trenują. Trzeba jednak pamiętać, że boks ma również swoje ciemne strony. Chodzi tu przede wszystkim o ryzyko zdrowotne, które jest związane z mikrourazami powstającymi w mózgu podczas zadawanych przez przeciwników ciosów w głowę.
Boks – jak zacząć?
Boks – jak zacząć? Jeśli zastanawiasz się, jak zacząć trenować boks, to najlepszą drogą do celu jest znalezienie klubu bokserskiego i wzięcie udziału w zajęciach dla osób początkujących.
Jeśli poczujesz, że jest to odpowiedni sport dla Ciebie, to warto pomyśleć o zakupie stroju do ćwiczeń. Bardzo ważne jest odpowiednie buty bokserskie, które zapewni dodatkową stabilizację sylwetki, komfort, a także będzie odprowadzało wilgoć na zewnątrz. Warto także kupić swoje własne rękawice bokserskie, głównie ze względu na higienę.
Ponadto na trening bokserski należy zawsze zabierać ręcznik, koszulkę na ramiączkach i niekrępujące ruchów szorty (czyli odzież bokserską). Jeśli trening bokserski będzie obejmował również walki bokserskie warto zaopatrzyć się także w ochraniacze na zęby.
Osoby początkujące w głównej mierze skupiają się na wykonywaniu ćwiczeń, takich jak walka z cieniem, czy z workiem bokserskim. Niezwykle istotne jest opanowanie umiejętności odpowiedniej pracy nóg. Dopiero po czasie, kiedy trener wyrazi na to zgodę, rozpoczyna się sparingi.
Boks — efekty
Jak w przypadku każdego sportu walki, tak i w boksie na efekty trzeba trochę poczekać. To, jak szybko zacznie kształtować się sylwetka i zmniejszy się warstwa tkanki tłuszczowej, zależy przede wszystkim od ilości i intensywności treningów. Warto pamiętać o tym, że trenowanie boksu kształtuje charakter, a to między innymi dlatego, że aby osiągnąć zamierzone cele potrzeba wytrwałości i ogromnej samodyscypliny. Poziom zaangażowania zawodnika w treningi jest decydującą kwestią, jeśli chodzi o to, jakie osiągnie on efekty.