Zapisałeś się na pierwszy trening zapaśniczy i nie wiesz co ze sobą zabrać? Rozpoczęcie przygody niemal z każdym sportem wymaga odpowiedniego przygotowania. W przypadku zapasów należy skoncentrować się głównie na ubiorze. Czego więc potrzebujesz idąc na trening zapaśniczy?

Buty zapaśnicze – jak wybrać?

Buty zapaśnicze znacznie różnią się od typowych butów sportowych. Inna jest już sama ich konstrukcja. Wyższa cholewka chroni kostkę przed ewentualnymi urazami. Charakterystyczna jest też gumowa podeszwa, która zapewnia dobrą przyczepność do podłoża. Większość zapaśniczek wykonywanych jest z syntetycznych materiałów na wzór siateczki, co zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Buty zapaśnicze produkowane są przez kilka uznanych firm. Znajdziesz je z pewnością w ofercie takich producentów jak Adidas, Nike i Asics. Warto dodać, że zazwyczaj nie ma rozróżnienia na płeć w przypadku tych butów. Producenci decydują się na buty zapaśniczew stylu unisex.

Jaka odzież zapaśnicza na treningi?

Decydując się na pierwszy trening, kiedy jeszcze nie jesteś pewny na 100% czy faktycznie będziesz zawodowym zapaśnikiem, możesz pójść w zwykłym ubraniu sportowym. Trzeba jednak wiedzieć, że mimo że jest ono wygodne na co dzień, w ćwiczeniach na macie może nie zdać egzaminu, np. przez podwijanie się czy zbytni luz. Jeśli wiesz już, że będziesz regularnie trenować zapasy, warto sięgnąć po trykoty zapaśnicze trykoty zapaśnicze. Jak wygląda taki strój? Jak połączenie koszulki bokserki ze spodenkami. Kluczowe jest jednak doskonałe przyleganie do ciała. Materiał, z którego wykonuje się takie kostiumy, musi być elastyczny i zapewniać maksymalną wygodę. A jaki rozmiar trykotu zapaśniczego będzie najlepszy? Tu na szczęście nie ma większego problemu, ponieważ stroje są dopasowywane pod względem wagowym zapaśników. Na tym jednak nie koniec. Oprócz butów do zapasów i trykotu konieczne jest również dobranie odpowiednich skarpetek. Zwykłe, noszone na co dzień, nie będą wystarczające. Skarpety zapaśnicze Skarpety zapaśnicze(https://wrestling.com.pl/pl/29-skarpety-zapasnicze) mają anatomiczny kształt, jest nawet rozróżnienie na stopę lewą i prawą. Do tego nie tracą elastyczności nawet po kilku praniach. Kluczowa jest też ich wysokość, sięgają powyżej kostki i dopasowują się do butów zapaśniczych.

Akcesoria przydatne w zapasach

Podczas treningów zapaśniczych przydatne mogą być również ochraniacze. W tym sporcie najczęściej spotykane są ochraniacze na uszy, które zabezpieczają je przed uszkodzeniami. Muszą być one jednak dobrze dopasowane do kształtu i rozmiaru głowy, by pełniły swoją funkcję. W sklepach sportowych można też spotkać manekiny zapaśnicze (https://wrestling.com.pl/pl/30-manekiny-zapasnicze). Najczęściej korzystają z nich osoby początkujące. Oczywiście takiego sprzętu nie trzeba kupować na własną rękę. Powinien być on dostępny w każdej sali treningowej. To właśnie na manekinach zapaśniczych trener pokazuje zawodnikom konkretne ruchy, które mogą też na nim przetestować zanim użyją ich na przeciwniku.