Wiesz już, że chcesz regularnie trenować boks i najwyższy czas, aby zadbać o odpowiedni strój i sprzęt? Zacznij od obuwia! A jeśli nie wiesz, czym się kierować, nie martw się – podpowiemy, jak wybrać buty bokserskie.


Co jest ważne, gdy kupujesz buty do boksu?


Szybkość, zwinność, mobilność, czyli wszystko, co jest związane z efektywną pracą nóg, to klucz do sukcesu każdego boksera, o ile… nie dojdzie do poważnej kontuzji kostki. I dlatego bokserzy decydują się na zakup specjalistycznych butów.

Czym charakteryzują się buty bokserskie (https://wrestling.com.pl/pl/37-obuwie-bokserskie)? Przede wszystkim muszą być bardzo dobrze dopasowane do stopy, dlatego z wyglądu przypominają wzmocnioną skarpetę z podeszwą. I aby jeszcze bardziej pogłębić ten efekt, mają wysokie sznurowania, dzięki któremu but może lepiej przylegać do nogi. Posiadają wysoką cholewkę, która pomaga stabilizować stopę, a także płaską, lecz jednocześnie antypoślizgową podeszwę, która zapewnia dobrą przyczepność do podłoża i jednoczesne szybką pracę nóg.

Boks jest sportem niezwykle intensywnym, przez co ważne jest, aby cały strój, także buty, był przewiewny. Dlatego profesjonalne marki stosują technologie, które umożliwiają odprowadzanie potu na zewnątrz.

Buty bokserskie damskie i męskie


W sklepach bokserskich znajdziesz:
buty bokserskie męskie;
buty bokserskie damskie;

…chociaż na pierwszy rzut oka nie będą one się niczym różnić. Posiadają dokładnie te same cechy, a wszystkie warunki, jakie opisaliśmy wcześniej, dotyczą zarówno obuwia dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Tutaj najistotniejszą kwestią jest po prostu rozmiar. Dodatkowo buty bokserskie damskie są tak wyprofilowane, aby dobrze przylegać do kobiecej stopy, która zazwyczaj jest znacznie węższa, niż męska.

A skoro już wspomnieliśmy o rozmiarach, to należy podkreślić, jak ważne jest, by dobrze je dobrać. Cały czas podkreślamy najważniejszą cechę butów do boksu, czyli idealne dopasowanie. Jeśli chcesz zamówić je online, musisz dokładnie porównać wymiary stóp do wymiarów podanych przez producenta – zapomnij o kupowaniu „na oko”, czy tego samego rozmiaru, co zawsze. Owszem, może okazać się, że będzie on taki sam, ale czy dla tych kilku minut poświęconego czasu warto ryzykować?

Buty dla bokserów znanych marek – co wybrać?


Jakie marki słyną z produkcji obuwia bokserskiego? Przede wszystkim Everlast, Nike oraz Adidas. I tak naprawdę w ofercie każdej z nich znajdziesz specjalistyczne buty, które moglibyśmy polecić. Aby Ci jednak nieco ułatwić decyzję, przedstawimy jedne z najpopularniejszych modeli.

Buty bokserskie Everlast (https://wrestling.com.pl/pl/91-everlast) wyróżniają się tym, że są przystępne cenowo, a przy tym nie odbiegają jakością od droższych opcji. Wśród początkujących bestsellerami są m.in. Ring 2, Force oraz Strike. To również idealny wybór na treningi, ponieważ możesz być pewien/pewna ich wytrzymałości.

Buty bokserskie Adidas (https://wrestling.com.pl/pl/81-adidas) dla profesjonalistów to Speedex 18. Są wygodne, sprężyste, a przy tym zapewniają jak najlepsze wsparcie. Cieszą się opinią trwałych, nawet podczas intensywnego użytkowania.

Nikogo pewnie nie zdziwi, że prym wiodą również buty bokserskie Nike (https://wrestling.com.pl/pl/80-nike), m.in. model Machomai, HyperKO oraz KO. Co ciekawe, niektóre buty do boksu Nike wykorzystują technologię AirMax, znaną z kultowego już obuwia sportowego. Nike Air Max Box zapewnia świetną amortyzację, kontakt z podłożem. 

Sprawdź nasz sklep bokserski, jeśli chciałbyś/chciałabyś zamówić profesjonalne buty.