Trening bokserski dla początkujących wymaga odpowiedniego przygotowania. Mowa tu o wyposażeniu, jakie jest niezbędne, by rozpocząć przygodę z boksem. Kluczowe jest dobranie odpowiednich butów bokserskich, odzieży i rękawic, a na tym nie koniec. Co przyda się podczas trenowania boksu?

Buty na boks – jakie wybrać?

Praca nóg to w tym sporcie podstawa, dlatego lepiej sięgnąć po profesjonalne buty na boks (https://wrestling.com.pl/pl/37-obuwie-bokserskie), nawet na wczesnym etapie nauki. Obuwie powinno być lekkie, aby nie hamować ruchów i nie obciążać dodatkowo nóg. Buty bokserskie charakteryzują się w większości wysoką cholewką, mocnymi wiązaniami i antypoślizgową podeszwą ze specjalnymi rowkami, która zapewnia doskonałą przyczepność do podłoża. Takie obuwie ułatwia treningi, ale też minimalizuje ryzyko ewentualnych kontuzji.

Rękawice bokserskie – wiązane czy na rzep?

Dobór odpowiednich rękawic bokserskich jest kluczowy dla powodzenia treningów. Muszą być one wytrzymałe, dobrze odprowadzać pot, zapewniać właściwą cyrkulację powietrza i mieć antybakteryjną wyściółkę. Istotny jest też sam rozmiar. Rękawice bokserskie warto przymierzyć i dopasować do dłoni. Równie ważne jest mocowanie na rękach. W sklepach sportowych dostępne są rękawice bokserskie wiązane i rękawice bokserskie na rzep. Te pierwsze często można spotkać u zawodowców. Mocne wiązania to pewność, że rękawice nie przesuną się przy mocnym uderzeniu. Jedyny minus jest taki, że nie założymy ich sami. Natomiast drugie – na rzep, są wygodniejsze w mocowaniu i polecane dla początkujących.

Odzież bokserska – w czym trenować?

Ubrania do boksu (https://wrestling.com.pl/pl/39-odziez-bokserska) muszą zapewniać pełną swobodę ruchów. Podczas treningu sprawdzą się koszulki bez rękawów, najlepiej termoaktywne, by dobrze odprowadzały wilgoć. Na wstępie jednak wystarczające będą nawet t-shirty, najważniejsze, by były one komfortowe. Ważne są jednak spodenki. Te powinny być luźne i na gumce, by nie ograniczały ruchów. Warto też pamiętać o skarpetach bokserskich. Te powinny być nieco dłuższe, za kostkę, by pasowały do cholewki buta.

Akcesoria do boksu wzmacniające bezpieczeństwo

Boks (https://wrestling.com.pl/pl/14-boks) to sport intensywny i kontaktowy, a to oznacza, że mogą zdarzyć się pewne kontuzje. Warto się przed nimi chronić, wybierając akcesoria wzmacniające bezpieczeństwo. Wśród nich jest kask do boksu, który nie może być ani za luźny, ani za ciasny, w końcu chodzi o ochronę głowy. Kolejną niezbędną rzeczą są ochraniacze na szczęki. W zasadzie zabezpieczają one zarówno zęby, jak i język (przed przygryzieniem). Przydatne podczas walk będą również bandaże bokserskie (owijki), które dodatkowo wzmocnią ochronę nadgarstka i dłoni oraz wchłoną wilgoć. Przy profesjonalnych treningach warto też wyposażyć się w dodatkowe formy ochrony. Mężczyźni mogą sięgnąć po ochraniacze na krocze, a kobiety po ochraniacze na piersi, które zabezpieczą wrażliwe partie ciała przed mocnymi uderzeniami.