Zapasy to sport, który staje się coraz popularniejszy w naszym kraju. Ciężkie, regularne treningi pozwalają nie tylko na poprawę motoryki i koordynacji ruchowej, wzmocnienie oraz uelastycznienie ciała czy polepszenie równowagi, ale i zdobycie międzynarodowej sławy. Poznaj 7 polskich medalistów w zapasach i poczuj się zmotywowany, zmotywowana jak nigdy!

Kazimierz i Józef Lipień

Bracia Kazimierz i Józef Lipień to bliźniacy z Jaczkowa — dolnośląskiej wsi. Urodzili się w 1949 roku i obydwoje zainteresowali się zapasami. Pierwszy z nich, Kazimierz, był wielokrotnym medalistą zmagań międzynarodowych, gdzie aż 6 uzyskał złotych medali. Józef brał udział czterokrotnie w zawodach olimpijskich, a także wielokrotnie w innych zawodach międzynarodowych, gdzie również był uhonorowany wieloma medalami. Kazimierz Lipień zmarł w 2005 roku w Nowym Jorku, Józef Lipień żyje po dziś dzień.

Monika Michalik

Monika Michalik to polska zapaśniczka urodzona w 1980 roku. Zajęła trzecie miejsce w swoich pierwszych i jak dotąd jedynych Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro (2016 rok). Zdobyła także szereg medali na Mistrzostwach Europy, Golden Grand Prix, wielokrotnie stawała na najwyższych stopniach podium międzynarodowych oraz krajowych turniejów.

Andrzej Supron

Andrzej Supron to osoba, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Aktualnie pełni funkcję Prezesa Polskiego Związku Zapaśniczego, dlatego można powiedzieć, że zapasy zna jak nikt. Wcześniej był zawodnikiem w stylu klasycznym, a także trenerem i sędzią zapaśniczym oraz komentatorem sportowym. Jest srebrnym medalistą olimpijskim, dwukrotnym mistrzem świata, dwukrotnym mistrzem Europy oraz trzynastokrotnym mistrzem Polski w zapasach. Zdobył także wiele innych odznaczeń na arenie krajowej oraz międzynarodowej.

Agnieszka Wieszczek-Kordus

Agnieszka Wieszczek-Kordus to polska zapaśniczka w stylu wolnym, urodzona w 1983 roku. Jej największym osiągnięciem bez wątpienia jest 3. miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie (2008 roku). Ponadto zdobyła szereg medali na zawodach takich jak: Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy, Wojskowe Mistrzostwa Świata czy Mistrzostwa Polski. Agnieszka Wieszczek-Kordus z sukcesami brała także udział w akademickich zawodach zapaśniczych.

Andrzej Wroński

Andrzej Wroński to polski zapaśnik urodziny w 1965 roku, który również zapisał się na kartach zapaśniczej, a także sportowej historii Polski. Wszystko dzięki jego podwójnemu ogromnemu sukcesowi na Igrzyskach Olimpijskich. Zawodnik ten zdobył złote medale podczas rywalizacji w Seulu (1988 rok) oraz w Atlancie (1996 rok). Dodatkowo może poszczyć się krążkami uzyskanymi podczas Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy oraz Mistrzostwa Świata Wojskowych. Co ciekawe, Andrzej Wroński trenował także mieszane sztuki walki wagi ciężkiej.

Włodzimierz Zawadzki

Skoro wspomnieliśmy o Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie, należy także napisać, że w tych samych zawodach, ale w innej wadze, złoty medal zdobył na inny polski zapaśnik — Włodzimierz Zawadzki. To nie jedyne wielkie osiągnięcie tego sportowca, ponieważ triumfował on trzykrotnie podczas Mistrzostw Europy, a także przywoził medale z Mistrzostw Świata oraz Mistrzostwa Świat Wojskowych.

Warto podkreślić, że wielu polskich zapaśników osiąga spektakularne wyniki na międzynarodowej oraz polskiej arenie, a wymienione wyżej osobowości to jedynie kilku sportowców spośród wszystkich polskich medalistów w zapasach.