Filtruj według

Cena
Producenci
więcej... mniej
Rozmiar
więcej... mniej
Filtruj

Zapasy

Zapasy – sport walki, polegający na fizycznym zmaganiu dwóch zawodników – walka odbywa się wręcz przez stosowanie chwytów i rzutów. Początki tego sportu sięgają czasów starożytnych, kiedy to zmagania zapaśników były jedną z konkurencji igrzysk olimpijskich organizowanych w antycznej Grecji. Głównie rozróżniane są dwa style klasyczny oraz styl wolny. W stylu klasycznym dozwolone są wyłącznie chwyty od pasa w górę, natomiast w stylu wolnym dozwolone są również chwyty za nogi.

Zapasy – sport walki

Zapasy to sport walki, który już od czasów starożytnych był jedną z konkurencji organizowanych podczas igrzysk olimpijskich.

Chociaż zapasy polegają na walce pomiędzy dwoma zawodnikami, to w przeciwieństwie m.in. do boksu, jest to bezkrwawa forma współzawodnictwa. Zakazane są w niej m.in. dźwignie czy duszenie, a oprócz siły liczy się przede wszystkim szybkość i spryt.

Zapasy – techniki, zasady

Organizacją, która określa zasady zapasów, a także kontroluje zawody, jest United World Wrestling (UWW), czyli Międzynarodowa Federacja Zapaśnicza (do 2014 znana jako FILA). UWW zrzesza m.in. Polski Związek Zapaśniczy.

Podstawowe zasady zapasów są całkiem proste. W walce bierze udział dwóch zawodników znajdujących się w tej samej kategorii wagowej – jeden z nich powinien posiadać czerwony, a drugi niebieskie trykot. Każda walka dzieli się na dwie rundy trwające 2 lub 3 min, a pomiędzy nimi jest 30 sek. przerwy.

Ponadto sport ten dzieli się na:

  • zapasy – styl klasyczny, który umożliwia wykonywanie wyłącznie chwytów powyżej pasa;
  • zapasy – styl wolny, który dopuszcza chwytanie przeciwników za nogi; zapasy w stylu wolnym są chętnie wybieraną formą treningu.


Popularny chwyt w zapasach to m.in. nelson, suples oraz wózek.

Ze względu na duże bezpieczeństwo tego sportu walki (zakaz duszenia, stosowania dźwigni), dużym zainteresowaniem cieszą się też zapasy dla dzieci.

Zapasy – kategorie wagowe

Podczas zawodów zapaśników dobiera się ze względu na kategorie wagowe, które są inne w przypadku stylu klasycznego i stylu wolnego.

Przykładowe kategorie wagowe dla stylu klasycznego to 57 kg, 65 kg, 74 kg oraz 97 kg. Dla stylu wolnego to m.in. 55 kg, 60 kg, 72 kg, czy 87 kg.

Ponadto uwzględnia się odrębne kategorie w zapasach kobiet, to m.in. 50 kg, 55 kg, 62 kg, 76 kg.

Jakie buty, strój i akcesoria do zapasów?

Strój do zapasów musi spełniać ściśle określone przez Międzynarodową Federację Zapaśniczą normy. Jak wspominaliśmy, kostium powinien być czerwony lub niebieski. Zabronione jest łączenie tych dwóch kolorów na jednym trykocie, chociaż UWW w ostatnich latach nieco poluzowało wytyczne i dopuszcza inną, niż podana, kolorystykę.

Co jest najważniejsze, gdy wybierasz kostium reprezentacyjny? Musi mieć godło państwa na wysokości klatki piersiowej, a także skrót nazwy państwa i nazwisko zapaśnika/zapaśniczki z tyłu stroju. Trykot zapaśniczy powinien ściśle przylegać do ciała, być wykonany z odpornego na rozdarcie materiału. Ponadto dobrze, jeśli strój do zapasów zapewnia termoregulację, umożliwia odprowadzanie wilgoci na zewnątrz.

Buty do zapasów są lekkie, elastyczne, opływają stopę jak skarpeta. Ze względu na szybkość i mobilność ważne jest, aby cholewka dobrze przylegała. Jednocześnie musi być wyższa, aby chronić kostkę. Do butów obowiązkowo należy zakupić skarpety zapaśnicze, również dostępne w naszym sklepie internetowym.Co jeszcze jest potrzebne? Na pewno mata do zapasów, która jest miejscem, na którym toczy się pojedynek. Podczas treningów wykorzystuje się też manekiny zapaśnicze. Zarówno matę, jak i manekiny najczęściej zapewnia klub, w którym ćwiczysz na co dzień.