Filtruj według

Cena
Producenci
więcej... mniej
Rozmiar
więcej... mniej
Filtruj

Boks

Boks przez niewtajemniczonych odbierany jest jako prosta i agresywna forma rozrywki. Wiele osób zostaje zniechęconych mitami o rozciętych łukach brwiowych, podbitych oczach i powybijanych zębach. Laicy twierdzą, że podobna forma aktywności fizycznej odpowiednia jest wyłącznie dla osiedlowych rozrabiaków. Nic bardziej mylnego – boks to szlachetna dyscyplina sportu z bogatą historią sięgającą czasów starożytnych. Trening bokserski równomiernie rozwija wszystkie partie ciała, poprawia postawę oraz kondycję, a także pozwala na wypracowanie równowagi psychofizjologicznej.

Wbrew pozorom ten rodzaj sportu nie prowadzi tylko do rozbudowania dużych bicepsów. Podczas ćwiczeń angażowany jest cały tułów, nogi oraz mięśnie naramienne. Wyprowadzenie ciosu wymaga silnej pozycji nóg i prawidłowej postawy całego ciała. Wymusza także pracę mięśni: skośnych brzucha, obręczy górnej oraz naramiennych.

Boks, trening bokserski

Boks to sport walki, który cieszy się coraz większą popularnością w Polsce, a treningi organizowane są nie tylko w profesjonalnych klubach bokserskich, ale również w klubach fitness.

Podstawy boksu są proste: dwóch zawodników walczy ze sobą wyłącznie za pomocą pięści. Przeciwnicy dobierani są do siebie ze względu na wagę – w boksie zawodowym klasyfikacja zaczyna się od kategorii słomkowej, a kończy na kategorii ciężkiej. W przypadku boksu olimpijskiego liczba kategorii wagowych jest mniejsza, od papierowej do superciężkiej.

Nauka boksu polega przede wszystkim na poznaniu prawidłowej pozycji bokserskiej, pozycji obronnych (odskok, odchylenie, garda, zakrok) oraz ciosów (prostych, sierpowych i podbródkowych).

I choć przez wiele lat boks był uważany za brutalny sport, dziś dąży się do tego, aby jak najbardziej zwiększyć bezpieczeństwo zawodników. Dlatego sprawdź, co warto mieć, gdy rozpoczynasz trening boksu.

Jaki sprzęt do boksu?

Jeśli dopiero zaczynasz i interesuje Cię boks dla początkujących, zacznij od zakupu odpowiedniego obuwia oraz ochraniaczy na szczęki. Buty do boksu muszą posiadać wyższą cholewkę, która stabilizuje kostkę oraz być dobrze dopasowane (prawie jak skarpeta). Powinny też posiadać płaską, antypoślizgową powierzchnię, która umożliwia szybkie poruszanie się i jednocześnie zapobiega przypadkowemu upadkowi.

Oprócz tego od samego początku warto posiadać ochraniacz na zęby do boksu. Jest on potrzebny bez względu na to, czy dopiero rozpoczynasz treningi, czy uczestniczysz w zawodach. Szczęka do boksu zapewnia bezpieczeństwo, zapobiega bolesnemu i kosztownemu leczeniu. Jej najważniejszym zadaniem jest rozkładanie siły uderzenia na całą szczękę.

Podstawowy sprzęt do boksu to również rękawice oraz kask, aczkolwiek dopóki nie zaczynasz trenować na poważnie, możesz korzystać z akcesoriów dostępnych w klubie.

A co z ubraniem? Na początku wystarczy uniwersalna odzież sportowa. Gdy uznasz, że chcesz rozwijać się w ten dyscyplinie, możesz kupić profesjonalną odzież bokserską, na którą składają się tak w zasadzie wyłącznie spodenki do boksu sięgające do połowy uda, wyposażone w charakterystyczny, szeroki pasek. Boks kobiecy oprócz tego przewiduje specjalnie skonstruowany stanik sportowy.

Natomiast na treningu przyda Ci się jeszcze koszulka oraz bluza bokserska.

Gdzie kupić akcesoria do boksu?

Akcesoria do boksu dostępne są we większości sklepach sportowych, aczkolwiek często mają one amatorskie zastosowanie. Jeśli chcesz kupić wytrzymały, profesjonalny sprzęt, szukaj w specjalistycznych sklepach, takich jak wrestling.com.pl. Posiadamy obuwie bokserskie znanych marek:


U nas zamówisz również szczęki bokserskie UFC, czy OPRO, a także dedykowaną odzież. Sprawdź ofertę i jeśli będziesz potrzebować pomocy podczas wyboru, zgłoś się do nas.