Filtruj według

Cena
Producenci
więcej... mniej
Rozmiar
więcej... mniej
Filtruj

Obuwie

Główne akcesorium pomagające w podnoszeniu ciężarów to buty – szeroka, twarda podeszwa da nam stabilność przy niewygodnych pozycjach, a mocno podwyższona pięta pozwoli na zachowanie maksymalnie pionowej sylwetki ciała w przysiadzie.

Buty do podnoszenia ciężarów zostały opracowane na potrzeby olimpijskiego podnoszenia ciężarów. Podnosząc piętę i posiadając sztywną, płaską podeszwę, buty ciężarowe mają zdolność maksymalizowania siły reakcji na podłoże, pomagając jednocześnie kostkom, kolanom, biodrom i kręgosłupowi unieść sztangę. Największą popularnością wśród sztangistów cieszą się buty do ciężarów firmy Nike, Adidas oraz Reebook.Buty do podnoszenia ciężarów

Bez względu na to, czy podnoszeniem ciężarów zajmujesz się zawodowo, czy po prostu regularnie ćwiczysz na siłowni, niezbędnym zakupem są buty ciężarowe. Dlaczego? Podczas treningów na ciało, a w szczególności na stopy, działa duża siła. Z tego względu buty do siadów, podnoszenia ciężarów posiadają wyższe podbicie pod piętą, niż klasyczne obuwie sportowe, a także twardą podeszwę, która zapewnia bardzo dobrą przyczepność do podłogi.

Buty weightlifting (popularnie nazywane liftami) wbrew pozorom nie posiadają dobrej amortyzacji, jak w modelach do biegania, ponieważ nie muszą chronić stopy przed wstrząsami, a zapewniać stabilizację, zmniejszać ryzyko utraty równowagi w trakcie wykonywania ćwiczeń.

Buty trójbojowe, do dźwigania ciężarów – podstawowe funkcje

Pokrótce już wiesz, czym powinny wyróżniać się buty do trójboju, przysiadów. Ich podstawowym zadaniem jest zagwarantowanie doskonałej przyczepności do podłoża, stabilności. Muszą usztywniać stopę, przy jednoczesnej poprawie mobilności w kostce (dlatego nie posiadają tak wysokiej cholewki, jak np. buty do zapasów).

Ponadto specjalistyczne buty do dźwigania ciężarów zapewniają lepszą dźwignię podczas ruchu, co przekłada się na większą moc. Natomiast przez to, że buty weightlifting posiadają wyższe podbicie pod piętą (wynoszące ok. 2,5 cm), zmienia się zakres w kostce, a ciężar ciała przenosi się na palce i kolana. Co to daje w praktyce? Bardziej angażują się mięśnie czworogłowe, co ułatwia trening.

Jakie buty do podnoszenia ciężarów, ciężarowe?

Buty do przysiadów charakteryzują się wyższym, zauważalnym już na pierwszy rzut oka podbiciem, a także niską cholewką.

Co jeszcze jest ważne, gdy decydujesz się na ich zakup? Cholewka powinna być wykonana z trwałego, lecz zapewniającego przepuszczalność powietrza materiału. Najczęściej jest wzmocniona od zewnątrz, co zwiększa stabilizację stopy.

Buty do ciężarów są sznurowane, dzięki czemu można je dobrze dopasować, gwarantując jak najlepsze wsparcie. Jednocześnie posiadają też zapięcie na rzep, które dodatkowo obejmuje środkową część stopy.

Ponadto należy zwrócić uwagę na to, aby ich podeszwa była sztywna i szeroka, co wpływa na przeniesienie mocy z podłoża. Co ciekawe, buty do podnoszenia ciężarów męskie i damskie są projektowane w dokładnie ten sam sposób, różnią się jedynie rozmiarem. Ten sam model może być dostępny w rozmiarze od 37 do 46.

Buty do siadów Adidas, Nike, Reebok – najpopularniejsze modele

Wśród sztangistów i sztangistek popularnością cieszą się buty do podnoszenia ciężarów marki AdidasNike, buty ciężarowe Reebok, czy DO-WIN. Wśród najchętniej kupowanych znajdują się takie modele jak:

Ich ceny zaczynają się od ok. 300-350 zł, a dochodzą nawet do 900 zł.

A czy warto kupować tanie buty do podnoszenia ciężarów? Mogą one nie spełniać wszystkich podstawowych zadań, a także posiadać niższą trwałość, przez co trzeba będzie je częściej wymieniać. Dlatego nie jest to wybór, który moglibyśmy polecić – zdecydowanie lepiej postawić na profesjonalne buty sprawdzonych marek.