Filtruj według

Cena
Producenci
więcej... mniej
Rozmiar
więcej... mniej
Filtruj

Kostiumy zapaśnicze

Kostiumy zapaśnicze w świecie zapaśniczym często nazywane są trykotami zapaśniczymi, to podstawowy element wyposażenia każdego zawodnika. Najczęściej występujących w dwóch kolorach czerwonym oraz niebieskim. Od jakiegoś czasu dozwolone jest również posiadanie kostiumów w innych kombinacjach kolorystycznych zgodnych z normami, jakie wydała Światowa Federacja Zapaśnicza.

Kostiumy zapaśnicze, stroje zapaśnicze wykonane są z wysokiej jakości lycry odpornej na ścieranie, niektóre modele są dodatkowo wzmocnione specjalnymi szwami. Trykoty zapaśnicze dzielimy na męskie, damskie oraz dziecięce – w naszym sklepie WRESTLING.COM.PL znajdziesz każdy model kostiumu do zapasów. Współpracujemy tylko z najlepszymi dostawcami takimi jak: Berkner, Adidas, Asics, Nike.

Stroje zapaśnicze UWW

Trykot/kostium to podstawowa odzież zapaśnicza, która, obok butów do zapasów, stanowi obowiązkowe wyposażenie osób trenujących ten sport walki. Stroje zapaśnicze wykonuje się z lycry oraz nylonu (poliamidów), dzięki czemu są obcisłe, przylegają do ciała, co jest ich ceną charakterystyczną i ma na celu zapobieganie rozdarciom podczas walki.

Strój do zapasów jest regulowany przez United World Wrestling, czyli Międzynarodową Federację Zapaśniczą (do 2014 znaną pod nazwą FILA). Według jej wytycznych kostium reprezentacyjny do zapasów musi posiadać:

  • godło państwa na wysokości klatki piersiowej skrót nazwy państwa z tyłu kostiumów;
  • nazwisko zapaśnika znajdujące się z tyłu kostiumu, pod skrótem państwa;
  • chusteczkę z materiału.

Co ciekawe, UWW określa również, jakie kolory może mieć kostium kadrowy do zapasów. Najczęściej jest to barwa czerwona lub niebieska, chociaż, od pewnego czasu, możliwe jest stosowanie innych, dozwolonych przez Federację kombinacji kolorystycznych. Zabronione jest natomiast łączenie koloru niebieskiego i czerwonego na jednym trykocie, ponieważ to utrudniałoby odróżnienie zapaśników.

Jak wybrać kostium zapaśniczy?

To, co jest najważniejsze, gdy wybierasz ubrania do zapasów, to zgodność z normami Międzynarodowej Federacji Zapaśniczej. Kolejną, podstawową kwestią, jest rozmiar oraz materiał, z jakiego wykonane są stroje zapaśnicze. Jak wspominaliśmy wcześniej, wykorzystywane tkaniny to spandex/lycra oraz nylon, które zapewniają wysoką elastyczność, dobre dopasowanie do ciała.

Ważne jest, aby kupując trykoty zapaśnicze, zawsze kierować się tabelą rozmiarów, ponieważ materiał musi ściśle przylegać. Tutaj podstawowym kryterium podczas wybierania rozmiaru jest przedział wagowy zapaśników/zapaśniczek.

Ze względu na komfort w trakcie walki, dobrze jest, aby kostium wspomagał odprowadzanie wilgoci na zewnątrz, zapewniał termoregulację.

Obcisły trykot powinien gwarantować dobrą stabilizacją oraz zapobiegać rozdarciom, aczkolwiek oprócz tego stosuje się wzmocnione szwy i antypoślizgowe taśmy u dołu nogawek, które zmniejszą ryzyko zsuwania się stroju.

Na koniec warto wiedzieć, że na trykotach zapaśniczych często stosuje się druk sublimacyjny, który się nie spiera.

Kostium zapaśniczy męski, damski, dla dziecka


Kostium zapaśniczy damski i męski posiada te same, podstawowe cechy i funkcjonalności, dlatego bez względu na płeć, można kierować się powyższymi wskazówkami. To, czym się różni, to krój, uwzględniający różny typ sylwetek. Natomiast kostiumy zapaśnicze dla dziecka to modele unisex. W ich wypadku, podczas wyboru rozmiaru, należy kierować się nie wagą, a wzrostem.

Sklep zapaśniczy – oferta Adidas, Nike, Asics i Berkner

W sklepie zapaśniczym wrestling.com.pl zamówisz kostiumy spełniające wymogi UWW renomowanych marek. Posiadamy w ofercie trykoty do zapasów Adidaskostiumy do zapasów Nikestroje do zapasów Asics oraz Berkner, które charakteryzują się wysoką wytrzymałością, elastycznością oraz wygodą. Dzięki kolekcji Berkner Kids kupisz też kostium zapaśniczy dla dziecka.