Buty zapaśnicze

Buty zapaśnicze nazywane potocznie zapaśniczkami to podstawowy element wyposażenia zapaśnika. Do głównych zalet butów do zapasów zaliczamy między innymi ich wysokość, dzięki której pozwalają usztywnić kostkę, podeszwę, która wykonana jest z wysokiej jakości gumy zapobiegającej ślizganiu się. Buty zapaśnicze mogą być sznurowane, zapinane na rzep lub zamek błyskawiczny. Pamiętaj, że jeśli sznurówki są, to powinny być odpowiednio zabezpieczone przed rozwiązaniem.

Wielu producentów zaczęło produkować buty zapaśnicze ze specjalnym miejscem w języku lub rzepem, aby temu zapobiegać. W naszym sklepie znajdziesz szeroką ofertę butów zapaśniczych takich marek jak Adidas, Asics oraz Nike.

Jest 77 produktów.

Pokazano 1-60 z 77 pozycji

Obuwie zapaśnicze, buty do wrestlingu

Uprawianie sportów walki wiąże się z posiadaniem specjalistycznego obuwia. Zapaśnicy i zapaśniczki wykorzystują buty posiadające wyższą cholewkę, chroniącą kostki stopy podczas zawodów.

Obuwie do zapasów jest lekkie, elastyczne, antypoślizgowe i charakteryzuje się dobrą przyczepnością do maty. Może być sznurowane, aczkolwiek wtedy powinno posiadać dodatkowe zabezpieczenie przed rozwiązaniem, ponieważ to nie tylko stwarza ryzyko podczas walki, ale również skutkuje przyznaniem zawodnikowi punktów karnych. Dlatego coraz częściej uczestnicy przechodzą na obuwie do zapasów na rzepy lub zamek błyskawiczny.

Jak wybrać buty zapaśnicze?

Na początku warto wiedzieć, że buty do sportów walki nie dzieli się na męskie i damskie, dostępne są modele unisex, które nie różnią się między sobą funkcjonalnościami, kluczowymi cechami. Mogą jedynie posiadać bardziej męską lub damską kolorystykę, choć ten aspekt jest już bardzo indywidualny.

A czym się kierować, wybierając buty na matę? Przede wszystkim bardzo dobrym dopasowaniem do stopy. Obuwie zapaśnicze powinno być elastyczne, mobilne, opływać stopy jak skarpeta.

I tutaj od razu mamy radę dla kobiet – zapaśniczki, ze względu na zwykle węższą stopę, powinny wybierać mniejszy rozmiar, niż w klasycznym obuwiu sportowym, aby materiał z każdej strony dobrze przylegał.

Cholewka obuwia do zapasów jest wyższa, co chroni kostkę, lecz jednocześnie wykonuje się ją z tkanin o dużej przepuszczalności powietrza. Płaska podeszwa zapewnia dobre czucie podłoża, a także przyczepność. Warto jednak wiedzieć, że nie absorbuje zbyt mocno wstrząsów, przez co buty te nie sprawdzają się poza matą.

Jeśli decydujesz się na buty sznurowane, sprawdź, czy posiadają schowek na sznurówki/zabezpieczenie przed ich rozwiązywaniem. 
Dokładnie te same cechy powinny spełniać buty zapaśnicze dla dziecka. To, co je odróżnia, to znacznie mniejszy rozmiar, który, w zależności od producenta, może zaczynać się od 25,5.


Na koniec warto wspomnieć, że do obuwia konieczny będzie zakup odpowiednich skarpet, i tutaj rekomenduje się specjalistyczne skarpety zapaśnicze, dostępne w naszym sklepie. Zapewniają dobrą stabilizację, dopasowanie do buta i stopy.

Ile kosztują buty na matę?

Cena profesjonalnych butów zapaśniczych zaczyna się zwykle od 200 zł i może dochodzić do 700 zł. Wydatek rzędu 200-300 zł najczęściej ponosi się na dziecięce buty zapaśnicze, które można dostać w rozmiarze od 25,5 do 35-38. Koszt butów na matę powinien być adekwatny do ich jakości, dlatego poleca się wybór sprawdzonych, rekomendowanych marek jak Adidas, Nike czy Asics.

Buty do walki Adidas, Nike, Asics

W naszym sklepie sportowym posiadamy:

To specjalistyczne buty do zapasów, noszone przez zawodowców, które u nas zamówisz w atrakcyjnej cenie. A jeśli nie wiesz, które z nich wybrać, skontaktuj się z biurem obsługi klienta – nasi pracownicy chętnie Ci pomogą.