Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie. Od najmłodszych lat warto wdrażać aktywność fizyczną do swojego życia, by móc cieszyć się doskonałym zdrowiem i kondycją. Co jednak, gdy dziecko zdecyduje się na trenowanie sportów walki? Warto się zgodzić? W dzisiejszym wpisie odpowiemy na 3 najczęściej zadawane przez rodziców pytania, które odnoszą się do trenowania zapasów przez dzieci.

Czy zapasy to dobry sport dla dzieci?

Największą obawą rodziców, których dzieci wykazują zainteresowania zapasami, jest fakt, że to sport kontaktowy, a co za tym uważany jest za urazowy. Dodatkowo wydawać może się, że w czasie siłowania się na macie dziecku potrzebne jest dużo siły. Okazuje się jednak, że treningi zapaśnicze mogą być doskonałym sportem dla najmłodszych. Podczas walki stosuje się chwyty, a nie uderzenia, duszenie czy dźwignie, dlatego sport ten jest stosunkowo nisko kontuzjogenny. Nie wymaga też od dziecka dużo siły — na początku wdrażane są proste ruchy, wykonywane są także ćwiczenia mające na celu wzmocnienie pożądanych partii ciała. Okazuje się, że regularny trening zapaśniczy ma pozytywny wpływ na rozwój dziecka:

  • rozwija motorykę,
  • poprawia koordynację ruchową,
  • polepsza równowagę,
  • wzmacnia i uelastycznia całe ciało.

Dodatkowo zapasy dla dzieci pozwalają im na uczenie się zdrowej rywalizacji, szacunku do przeciwnika oraz pokazują, że nie zawsze będzie się najlepszym, a także, że swój sukces można wypracować samodzielnie. Lekcje te doskonale sprawdzają się w codziennym życiu.

Od jakiego wieku można trenować zapasy?

Na samym początku treningi zapaśnicze dla dzieci odbywają się w formie zabawy oraz zajęć ogólnorozwojowych. W związku z tym można zapisać na nie dzieci w wieku 7 - 9 lat. Eksperci uważają ten wiek za optymalny na rozpoczęcie treningów na macie. W niektórych miastach znaleźć można jednak sekcje dla młodszych dzieci, nawet 3, 4-letnich, w których prowadzone są zajęcia dopasowane do maluszków.

Warto pamiętać, aby pierwszy klub dziecka był wybrany rozsądnie — trzeba zwrócić uwagę na doświadczenie trenerów, jak i sposób prowadzenia zajęć, tak aby były one dopasowane do dzieci w określonym wieku.

Zapasy dla dzieci — jak przygotować malucha do pierwszego treningu?


Pierwszy trening będzie dla malucha z pewnością czymś niesamowitym. Trzeba wiedzieć, jak przygotować go do treningu, by jego zapał nie opadł. Bardzo ważną kwestią są buty zapaśnicze dla dzieci, nazywane także zapaśniczkami. Warto kupić je już na początku przygody z tym sportem, ponieważ pozwalają one na zachowanie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa podczas treningów. Ochronione są kostki, a antypoślizgowa podeszwa zapewnienia doskonałą przyczepność obuwia do maty. Najmniejszy rozmiar zapaśniczek w naszym sklepie to 25. Zazwyczaj są one odpowiednie dla dzieci w przedziale wiekowym 24 - 30 miesięcy. Nieco mniej pilnym wydatkiem jest kostium zapaśniczy. Początkowo dziecku na treningu wystarczą sportowe spodenki i koszulka, jednak z czasem, gdy maluch staje się coraz bardziej zaawansowanym zawodnikiem, zakup odpowiedniego stroju stanie się koniecznością. Jest on także wymagany podczas wszelkiego rodzaju zmagań — turniejów, konkursów.