Filtruj według
Cena
Producenci
Rozmiar
więcej... mniej
Filtruj

Podnoszenie ciężarów

Podnoszenie ciężarów – dyscyplina ciężkiej atletyki, polegająca na podnoszeniu przez zawodnika sztangi o określonej masie. Jest do dyscyplina olimpijska w latach 1896, 1904 i od 1920 do nadal. Podnoszenie ciężarów wykonuje się dwiema technikami – rwaniem i podrzutem.

• Rwanie polega na uniesieniu sztangi z pomostu bezpośrednio ponad głowę w przysiadzie i wyprostowanie pozycji z utrzymaniem ciężaru nad głową w prostych rękach. Zawodnicy wykonujący ten bój trzymają sztangę w tzw. szerokim uchwycie.
• Podrzut jest bojem, w którym zawodnicy podnoszą (zarzucają) sztangę najpierw na klatkę piersiową po czym następuje tzw. „wybicie góry”, czyli uniesienie sztangi ponad głowę. Każdy z zawodników ma prawo do trzech prób w każdej konkurencji.

Podnoszenie ciężarów

Jedną z dyscyplin ciężkiej atletyki jest podnoszenie ciężarów o określonej wadze. Zadaniem zawodnika jest podniesienie sztangi składającej się z gryfu, obciążników oraz zacisków. Sam gryf waży 15 kg w przypadku podnoszenia ciężarów przez kobiety i 20 kg w zawodach męskich. Pojedynczy zacisk ma wagę 2,5 kg, natomiast obciążniki posiadają masę od 0,5 kg do 25 kg.

Podnoszenie ciężarów – technika

Zawodnicy podnoszą sztangę, wykorzystując jedną z dwóch technik – rwanie i podrzut. W przypadku rwania stosuje się szeroki uchwyt, a sztanga unoszona jest bezpośrednio ponad głowę. Podczas rwania sztangista znajduje się w przysiadzie, gdy umieści ciężar w odpowiedniej pozycji, wyprostowuje się i wtedy musi utrzymać sztangę ponad głową w prostych rękach.

Podczas podrzutu sztanga najpierw zarzucana jest na klatkę piersiową i dopiero potem następuje jej uniesienie ponad głowę.

Podnoszenie ciężarów – zasady

Zasady podnoszenia ciężarów są bardzo proste. Zawodnik ma trzy próby, w trakcie których może podnieść sztangę w rwaniu i w podrzucie. Jeśli żadna z prób nie zostanie zaliczona, nie zostaje zakwalifikowany do dwuboju, chociaż w szczególnych wypadkach sędziowie wyrażają zgodę na czwartą próbę – jest to możliwe wtedy, gdy sztangista chce ustanowić nowy rekord świata.

O tym, czy podejście jest zaliczone, czy nie, decyduje trzech sędziów. Ostateczny wyników zawodów stanowi sumę najlepszych prób.

Ponadto zawodników dzieli się na 10 kategorii wagowych (m.in. musza, piórkowa, średnia, ciężka, superciężka). Inne przedziały obowiązują w przypadku podnoszenia ciężarów przez kobiety, a inne przez mężczyzn.

BHP podnoszenia ciężarów mówi o tym, że gryf powinien posiadać zaciski uniemożliwiające zsuwanie się obciążników z gryfu (ich wagę wlicza się do ostatecznej wagi sztangi), a od 1972 roku, na wniosek Polski, Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów zniosła wyciskanie – technika ta powodowała częste kontuzje kręgosłupa u zawodników.

Buty i strój do podnoszenia ciężarów

Bez względu na to, czy dopiero rozpoczynasz dźwiganie ciężarów, czy jesteś doświadczonym zawodnikiem/zawodniczką, potrzebujesz odpowiedniego obuwia, które zapewni stabilizację i bezpieczeństwo. Czym charakteryzują się buty do podnoszenia ciężarów? Posiadają niską cholewkę oraz wysokie podbicie pod piętą. Ponadto podeszwa jest sztywna i szeroka, dzięki czemu gwarantuje dobrą przyczepność do podłoża.

W naszym sklepie znajdziesz:

  • buty do podnoszenia ciężarów damskie;
  • buty do podnoszenia ciężarów męskie.


Większość z nich to modele unisex, dostępne w szerokim zakresie rozmiarów. Oprócz tego radzimy Ci od razu zakupić skarpety do podnoszenia ciężarów, które posiadają wzmocnienie przy kości piszczelowej.

Oprócz tego potrzebujesz kostiumu do ponoszenia ciężarów. Jest on jednoczęściowy, przypomina połączenie spodenek z koszulką typu bokserka. Strój dla sztangistów i sztangistek ściśle przylega do ciała, ale jest jednocześnie rozciągliwy, sprężysty. Powinien odprowadzać wilgoć na zewnątrz, a także posiadać wzmocnioną, odporną na rozerwanie tkaninę.

Pozostałe akcesoria, które mogą Ci się przydać, gdy trenujesz dźwiganie ciężarów to: